JAKĄ MAM OSOBOWOŚĆ I STYL REAKCJI W KONFLIKCIE?

Tu z pomocą przychodzą TESTY, która dadzą Ci odpowiedź na powyższe pytania. Polecamy:

www.testhartmana.pl – diagnozujący Twój styl osobowości

http://stylekomunikacji.pl/wp-content/uploads/2018/09/Styl_komunikacji_w_konflikcie_ETCC.pdf – diagnozujący Twój styl reakcji w konflikcie.

Na powyższych stronach jest opis i interpretacja. Wnioski wyciągniesz sam.:)

 

JAKIE MAM „PRAWDZIWE” MOCNE I SŁABE STRONY?

Napisz jakie wg Ciebie masz  mocne strony:

Napisz jakie wg Ciebie masz  słabe strony:

Jeśli masz problem ze zdefiniowaniem mocnych i słabych stron i z wypełnieniem powyższego ćwiczenia, przeczytaj poniższe przykłady.

Nasze mocne (zalety) lub słabe strony (wady) to kompetencje jakie posiadamy. A są to: kompetencje osobiste (np. kreatywność, panowanie w stresie, zorganizowanie, uczciwość, dokładność, terminowość, itd.), społeczne (np. umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, budowanie relacji, umiejętność rozwiązywania konfliktów, itd.)  i fachowe (posiadana wiedza połączona z praktycznym umiejętnościami jej wykorzystania, np. znajomość języków i biegłe posługiwanie się, znajomość technik spawania i praktyczna umiejętność realizacji tej czynności, itd).

Przekreśl – w słabych stronach – te, na które nie masz wpływu. Tym się nie zajmuj. Zaakceptuj je i KONIEC. Jeśli na coś nie masz wpływu, nie zajmuj się tym, bo to nie jest PROBLEM. Problem jest wówczas, gdy mamy rozwiązania problemu. Gdy coś nie ma rozwiązania, NIE JEST PROBLEMEM i nie zajmujmy się tym.

Mocne strony należy wzmacniać i rozwijać, a słabe niwelować. Jak? Wyznaczając sobie cele w tym zakresie. Patrz kolejny punkt. Czym jest dla mnie sukces i jak go osiągać? Tam nauczymy się jak wyznaczać cele:). Jednak przed tym, zapytaj innych czy są to rzeczywiste Twoje słabe strony.

Czasami ludzie mają duży problem w znalezieniu mocnych stron. Nie wiedzą jakie mają? Jeśli Ty do takich należysz, napisz:

Co sprawia Ci przyjemność w życiu, jakie czynności? lub Co lubisz robić? ……………………………………………………………………………………..

ALE…………. Powróćmy przez chwilę do mocnych stron i Twoich zalet, jeśli zostały przez Ciebie sprecyzowane. Powstaje pytanie: Czy to są prawdziwe Twoje mocne strony?

O to również zapytaj swoich znajomych. Oni Ci prawdę powiedzą. Zrób to jednak nie tak wprost jakby się to wydawało, Czyli zapytanie czy taki jesteś. Bardziej zrób to na zasadzie poniższej KARTY DYSONANSU POZNAWCZEGO. Stwórz taką dla siebie. Napisz 5 mocnych stron/ zalet. Poniżej masz przykłady zalet/ mocnych stron. Po prawej stronie znajduje się NEGATYWNY „ODDZWIĘK” TEJ ZALETY. Nie jest to przeciwieństwo, np. Szczery – Nieszczery, tylko mi się wydaję, że jestem szczery, a ludzie odbierają to jako chamski, arogancki lub prostacki.

Miły

Podstępny

Komunikatywny

Natrętny

Dokładny

Drobiazgowy

Analityczny

Zdystansowany

Zaangażowany/
pracowity

Nadgorliwy

Łatwo nawiązujący relacje/
otwarty

Wścibski

Z poczuciem humoru

Rubaszny

Pewny siebie

Narcystyczny

Modny/na czasie

„Szpaner”

Punktualny

Nadgorliwy

Konsekwentny

Uparty

Ambitny

Zarozumiały

Um. pracy w zespole

Apodyktyczny

Panujący nad emocjami

Nieempatyczny

Kreatywny

Nadgorliwy

Mądry, fachowy

Przemądrzały

Elastyczny

Uległy

Inteligentny

Cwany

Spokojny

Mrukliwy

Skromny

Wycofany

Lojalny

Lizus

Szczery

Prostacki

Gdy stworzysz dla siebie taką kartę mocnych stron, zapytaj o ich ocenę najbliższych (w pracy, w domu). Najlepiej aby mieli możliwość anonimowej odpowiedzi.

Wyniki mogą być dla Ciebie wstrząsające i będziesz je pamiętać do końca życia:) Będziesz już sam wiedzieć jakie wnioski wyciągnąć z tego ćwiczenia.

Ale mamy dla Ciebie kolejne wstrząsy:) POZNAJĄC DALEJ SIEBIE. Zadziwisz się, gdy poznasz jakie masz talenty, które możesz rozwijać i wady, nad którymi masz pracować, o których nie zdajesz sobie sprawy. O tym, wie ten „Ktoś”, z którym rozmawiasz w tzw. monologu wewnętrznym, o którym była mowa powyżej. Dowiedz się Dlaczego denerwujesz się i złościsz na innych?

 

 

 

DLACZEGO DENERWUJĄ MNIE I ZŁOSZCZĄ NIEKTÓRZY LUDZIE?

Zrób 2 ćwiczenia:

 1. Biorąc pod uwagę otaczających Cię ludzi w pracy, w domu, wśród znajomych, napisz: Za co podziwiasz innych ludzi (za jaką postawę, umiejętności, zachowanie, osobowość)? ………, ……., …….., ……., ……., ……., …….., ……., …….., …….., ……..,
 2. Biorąc również pod uwagę otaczających Cię ludzi, napisz: Co Cię drażni, irytuje, złości w innych ludziach?….., ……, ……., ……., ……, ……., ……..,

Zapytaj innych, czy to co napisałeś w pkt. 1 jest w TOBIE? Zdziwisz się, jak prawie wszyscy powiedzą, że taki właśnie jesteś. Są to zatem Twoje ukryte zalety, umiejętności i mocne strony.

Zalety, które widzisz u innych są w TOBIE. 🙂 Uwierz w to i rozwijaj te kompetencje, w które nie wierzyłeś, a zobaczysz, że osiągniesz je błyskawicznie. To tyle z dobrych wiadomości:) A teraz te złe :). Dotyczą drugiego ćwiczenia. Wady, które widzisz u innych są w Tobie. Albo taki jesteś, taki potrafisz być lub taki byłeś. Ludzie, którzy nas denerwują „odzwierciedlają” nasze słabości. Są odbiciem naszych własnych problemów.

Powyżej opisałeś WŁASNE pierwiastki zła, które są w TOBIE. W psychologii nazywa się to „efektem cienia”. W każdym z nas są pierwiastki zła i pierwiastki dobra. Nie zdajemy sobie sprawy, jakie MY w sobie mamy pierwiastki zła. Po tym ćwiczeniu JUŻ WIESZ.

UWAGA! Jeśli napisałeś, że drażni, złości Cię u innych CHAMSTWO, to nie oznacza, że TY jesteś „CHAMEM”. To tylko pierwiastek zła, który jest w Tobie, tak samo jak w każdym z nas jest uniwersalny pierwiastek zła, czyli KŁAMSTWO. 🙂 Jeśli powiesz, że nigdy nie kłamiesz, to … właśnie kłamiesz 🙂 .

„Przyciągamy do siebie sytuacje i ludzi, którzy nas odzwierciedlają”

PRZYCIĄGAMY DO SIEBIE TAKICH LUDZI, KTÓRZY ODZWIERCIEDLAJĄ NASZE WADY, UŁOMNOŚCI, SŁABOŚCI. Są odbiciem naszych własnych problemów. Robią to nieświadomie w ZŁY (dla nas) sposób, bo są np. agresywni, nieprzyjemni, wulgarni, projektując rzeczywistość wg ich racji.

My również projektujemy rzeczywistość, która jest inna. Projektowanie takiej rzeczywistości, czyli przyczyn i skutków sytuacji problemowych, poprzez obwinianie siebie, innych czy sytuacji doprowadza do pętli ściągającej i przywołujących co chwila podobne zdarzenia i wg nas kolejnych złych ludzi.

Nie narzekaj zatem na swój los, bo to przyciąga jeszcze bardziej złe sytuacje i ludzi. Ludzie Ci i te sytuacje są dla Ciebie dobrodziejstwem. Jeszcze o tym nie wiesz, ale tak jest. Ciesz się z tego, że spotkałeś ich na swojej drodze. Należy tylko wiedzieć jak przepracować dany problem, bo jeśli nic nie zrobimy, to nie przetniemy pętli ściągania złych ludzi i sytuacji, a na pewno będzie ich więcej niż tych dobrych.

Ludzie się zmieniają, a nie przepracowany problem pozostaje.

Jest to założenie, z którym najtrudniej jest się zgodzić, zwłaszcza jeśli masz np. 20 lat i mało jeszcze doświadczeń życiowych. Im człowiek jest starszy, tym łatwiej jest mu „odwrócić się za siebie, popatrzeć w przeszłość i zobaczyć” czy nie było w jego życiu podobnych niepomyślnych sytuacji czy pewnych oznak. ŻYCIE DAWAŁO NAM JUŻ ZNAKI, A MY NIC Z TYM NIE ROBILIŚMY – PROBLEM (CAŁY CZAS) POZOSTAWAŁ TEN SAM. Często np. rozwodnicy, mimo zmiany partnera maja podobne sytuacje i problemy tylko z innym partnerem. Dzieję się tak, bowiem odtwarzają ten sam wzorzec zachowania, postępowania, komunikowania. W każdym związku podświadomość, duch, energia chce przekazać wiadomość, pokazuje znaki. Nic innego nie może w tym świecie zrobić. Tylko poprzez wpływanie na nasze negatywne emocje może zwrócić na „siebie” uwagę. Dzieje się to poza naszą świadomością, dlatego też nie zauważamy tego. Widzimy tylko negatywne emocje drugiej strony i jej złe zachowanie.

Zrób ćwiczenie. Napisz:

 • Jakie podobne sytuacje czy zdarzenia pojawiają się w Twoim życiu, tylko z innymi osobami i najczęściej w podobnych interwałach czasowych?
 • Jakie podobne wizualnie osoby, imiona, postawy innych osób pojawiały się w Twoim życiu i jaki miałeś z nimi problem?
 • Jakie wzorce liczbowe zauważyłeś w swoim życiu? Np. zmieniasz pracę co 3 lata, małżonka co 10, zapadamy na choroby (co jakiś czas lub w tym samym wieku co rodzice), zrywamy z przyjaciółmi co 4 lata, odnajdujemy te same liczny we wszystkim co robimy.
 • Jakie wskazówki dawało Ci Twoje ciało? Np. często pojawiające się te same schorzenia lub bóle w tych samych miejscach np. po kłótni.
 • Jakie przytrafiały Ci się zbiegi okoliczności, czy dziwne zdarzenia?

Jeśli nic nie napisałeś na powyższe pytania, to świadczy że jesteś młodym człowiekiem – duchem i ciałem. Jeśli jednak znalazłeś jakąś prawidłowość, to jest to sygnał dla Ciebie, że coś z tym trzeba zrobić.

DLACZEGO MASZ TAKĄ SAMOOCENĘ I POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI?

Podziękuj za to swoim rodzicom, wychowawcom, małżonkom lub środowisku osób z którymi przebywałeś i przebywasz obecnie. Największy (i pierwszy) mają nasi rodzice. Jeśli byłeś grzecznym i posłusznym dzieckiem, które nie mogło podejmować decyzji, a za złe było karane, to dziś jako dorosły, możesz mieć problem z wysoko samooceną i poczuciem własnej wartości. Nawet jeśli już dziś jesteś osobą dorosłą, to niektórzy robią dokładnie to samo. Krytykują Cię, każą Ci coś zrobić burzą w Tobie chęć podejmowania decyzji, wzięcia odpowiedzialności i pogłębiają niską samoocenę. Czas na to, aby asertywnie się temu przeciwstawić. 

Określ WSKAŹNIK POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI

Stabilna samoocena jest jednym z przymiotów inteligencji emocjonalnej. Celem tego ćwiczenia jest przyjrzenie się czynnikom, które wpływają na nasze poczucie własnej wartości i pewność siebie przy określonych osobach i sytuacjach.

Pomyśl o ważnych osobach w Twoim życiu/pracy np. OJCIEC, MATKA, BRAT, SIOSTRA, PRZYJACIÓŁKA, MĄŻ, SZEF, KOLEGA Z PRACY. Zaznacz w skali 0-10 na jakim poziomie odczuwasz pewność siebie i poczucie własnej wartości przy każdej z tych osób.

Zaznacz też poziom pewności siebie odczuwany w konkretnych sytuacjach (w pracy i w domu), np.: KRYTYKI, POCHWAŁY, ATAKU, AGRESJI, innych. Tu również oskaluj (0-10) pewność siebie w TYCH SYTUACJACH, a potem odpowiedz sobie na pytania: Czy Twój poziom pewności siebie i poczucia własnej wartości jest względnie stały czy też odwrotnie – zależny jest od zewnętrznych czynników?

Przy jakich osobach czujesz się pewny/a siebie, a przy których czujesz się nic nie wart/a?

Jak wpływają na Ciebie sukcesy, a jak porażki?

Kiedy niskie poczucie własnej wartości podziałało na Ciebie motywująco, a kiedy Cię zniechęciło? I odwrotnie – kiedy wysoka samoocena rozleniwiła Cię, a kiedy była motorem do jeszcze bardziej wytężonej pracy?

JAKI MASZ STOSUNEK DO SIEBIE?

Nie potrafimy kochać i szanować siebie.

Miłość okazujemy innym poprzez spełnianie ich potrzeb, jak również chronieniem przed ich brakiem i całym złem tego świata. Im człowiek jest bardziej dojrzały, wykształcony, pełniący wysokie funkcje, tym posiada więcej potrzeb, które chce spełnić.

Przykład – potrzeba szacunku. Okazujemy szacunek osobie, którą kochamy i chronimy ją przed ludźmi, którzy tego nie okazują. Kolejna ważna potrzeba to potrzeba bezpieczeństwa. Dajemy bezpieczeństwo osobie którą kochamy i chronimy ją przed tymi, którzy mogliby zaburzyć to bezpieczeństwo. Za spełnioną potrzebą „idzie” stan emocji. Za niespełnioną potrzebą np.: poczucia szacunku, czy bezpieczeństwa „idzie” ZŁOŚĆ, GNIEW, SMUTEK, ŻAL, ITD. Często mówimy – mam poczucie braku stabilizacji czy bezpieczeństwa. Poczucie, to uczucie, to zatem POTRZEBY emocjonalne.

Napisz:

W JAKI SPOSÓB OKAZUJESZ MIŁOŚĆ SOBIE?

Powinieneś przynajmniej napisać to, co jest Twoją odpowiedzią na powyższe drugie pytanie. Jeśli tak nie jest lub nic nie napisałeś to niestety nie kochasz Siebie. A jeśli tak jest, to nie chronisz Siebie i dopuszczasz emocje negatywne. Człowiek, który kocha daje poczucie szczęścia poprzez spełnienie potrzeb ale i chroni przed nieszczęściem i zagrożeniem braku ich spełnienia.

Jeśli nauczysz się kochać Siebie, nie będziesz miał w życiu tylu sytuacji problemowych i spotykał na swojej drodze ludzi trudnych.

A jeśli nie potrafisz kochać Siebie, to nie potrafisz do końca okazywać miłości i kochać ……… innych.

CZYM JEST DLA CIEBIE SUKCES I JAK GO OSIĄGNĄĆ?

Sukces to bycie spełnionym w 8 podstawowych potrzebach.

 • FINANSE/ ZAROBKI/ DOBRA MATERIALNE
 • RODZINA/ DOMOWNICY/ KREWNI
 • ZDROWIE PSYCHICZNE I FIZYCZNE
 • PRZYJACIELE/ ZNAJOMI/ ZWIERZĘTA
 • KOMPETENCJE/ WIEDZA/ ROZWÓJ
 • WARTOŚCI/ ZASADY/ WIARA
 • PASJE/ HOBBY/ ZAINTERESOWANIA
 • PRACA/ ATMOSFERA/ KOMFORT

Wejdź na zakładkę: KOŁO_SUKCESU_ŻYCIA i zobacz czym jest sukces dla Ciebie.

Różnice w wartościach danych potrzeb na kole życia i sukcesu są obszarem Twojej pracy. W tych obszarach planujemy, organizujemy i realizujemy cele.